کف قیمت بازار:
1401/03/06

رشد موارد فوتی کرونا11 ادریبهشت

گروه استان‌ها ـ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، در حالی ویژگی بارز پیک چهارم کرونا را انتقال سریع با قدرت کشندگی کمتر اعلام کرد که رشد ۶ درصدی موارد فوتی دیروز خبر از حکایتی متفاوت می‌دهد. به گزارش آهن کالا به نقل از گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، بابک عشرتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران،...

اخبار آهن کالا

گروه استان‌ها ـ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، در حالی ویژگی بارز پیک چهارم کرونا را انتقال سریع با قدرت کشندگی کمتر اعلام کرد که رشد ۶ درصدی موارد فوتی دیروز خبر از حکایتی متفاوت می‌دهد.

به گزارش آهن کالا به نقل از گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، بابک عشرتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اشاره به آغاز موج چهارم کرونا در کشور از نیمه فروردین 1400، گفت: از دهم فروردین پیک چهارم کرونا در ایران آغاز شد و با درنظر گرفتن جابجایی گسترده اجتماعی و البته انتقال سریع ویروس جهش یافته انگلیسی شاهد افزایش سیب صعودی قابل توجه در سراسر ایران بودیم.

عشرتی به قدرت کشندگی ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد قدرت کشندگی این ویروس نسبت به پیک‌های سوم و دوم کمتر شده است  و آمارها بیانگر این نکته است که حدود 5 درصد از بیماران بستری در مراکز درمانی فوت می‌کنند.

وی با بیان اینکه پایتخت همچنان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد، افزود: هر چه تعداد مبتلایان سرپایی بیشتر باشد به همان میزان تعداد بستری شدگان و در نهایت فوتی‌ها هم افزایش دارد و برای رسیدن به شرایط مناسب باید این زنجیره را از ابتدا مدیریت کنیم که تعداد مبتلایان و مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی کاهش داشته باشد.

اظهار نظر این متخصص اپیدمیولوژی درحالی مطرح می‌شود که بررسی آماری دو روز گذشته نشان از رشد 6 درصدی موارد فوتی تنها در 24 ساعت می‌دهد به این ترتیب که روز نهم اردیبهشت آمارها به فوت 385 نفر اشاره دارد و روز گذشته وزارت بهداشت موارد متوفیان ناشی از ویروس منحوس را 407 نفر اعلام کرد. تفاوتی معنادار که اگر به آن بی‌توجه باشیم قطعاً روزهای نگران کننده‌ای در پیش داریم و سیر صعودی موارد فوتی قطعا همه را شوکه می‌کند.

اوج مرگ‌های کرونایی در پیک چهارم را تجربه می‌کنیم

در همین حال، نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در  تهران از شمار مبتلایان به کرونا و وضعیت پایتخت گفت و افزود:10 فروردین آغاز پیک چهارم است و هنوز پس از یک ماه ادامه دارد.

وی از آمادگی 60درصد از تخت‌های بیمارستانی گفت و اضافه کرد: در پیک چهارم شاخص کشندگی پایین‌تر است.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران این روزها را اوج مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در پیک چهارم اعلام کرد و افزود: انتظار داریم با کاهش آمار بیماران سرپایی از تعداد بیماران بستری و فوتی کاسته شود.

این در حالی است که کارشناسان معتقدند درصورتی که پای ویروس هندی به کشورمان باز شود با درنظر گرفتن میزان کشندگی و سرایت‌پذیری یا حتی تاثیر پایین داروهای فعلی به ویروس جهش یافته سرزمین هفتاد و دوملت تجربه‌ یک بحران جدی از همه‌گیری کووید 19 در کشور دور از انتظار نیست که می‌تواند با ارقام قابل توجه موارد فوتی همراه باشد.

از همین روی، وزیر بهداشت هفته ای که گذشت  در جلسه‌ای گفت: کاهشی شدن برخی آمارها در روزهای آینده نشانه بهبودی اوضاع نیست و براساس رفتار ویروس کووید 19 دو هفته آینده احتمال افزایشی شدن تعداد موارد فوتی دور از انتظار نیست به این دلیل که رسیدن احتمالی بیماران به بخش مراقبت‌های ویژه دوره‌ای دوهفته‌ای دارد و براساس نرخ مرگ و میر این گروه از بیماران شاهد افزایش آمار متوفیان در دوره‌های دوهفته‌ای هستیم.

به این ترتیب اظهارات وزیر بهداشت حکایت از حرکت سینوسی همه‌گیری در کشور داشته و اگر ویروس جهش یافته هندی سوار بر یکی از این موج‌ها بشود مدیریت و کنترل آن بدون تردید کاری دشوار و البته پر هزینه است.

توصیه های وزارت بهداشت به شب زنده داران شب قدر

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص مراسم شب‌های قدر در دوران شیوع کرونا، توصیه هایی را در قالب پیام های بهداشتی اعلام کرد.

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، توصیه کرده است: با توجه به شرایط نامناسب همه گیری کروناویروس، امسال در شب های قدر تا حد امکان مراسم احیا برگزار نشود و از طریق فضای مجازی و رادیو و تلویزیون مراسم احیا را در منزل خود برپا کنید و در صورت حضور در مراسم احیا، شیوه نامه های بهداشتی را به طور کامل رعایت و در مراسم هایی با تجمع زیاد افراد و در فضای بسته شرکت نکنید.

در ادامه این پیام با یادآوری اینکه در مراسمی که در فضای باز، با جمعیت محدود و به مدت کوتاه برگزار می شود، حاضر شوید، تاکید شده است: در زمان حضور در مراسم احیا، به هیج وجه ماسک را برندارید و فاصله خود با دیگران را حفظ کنید و تا حدامکان از خوردن و آشامیدن در حین حضور در مراسم احیا بپرهیزید.

براساس این توصیه ها از توزیع نذری و خیرات در داخل مراسم خودداری و نذورات را به صورت بیرون بر در اختیار شرکت کنندگان مراسم قرار دهید؛ نگهداری مواد غذایی و نوشیدنی داغ نباید در ظروف یکبار مصرف پلاستیکی یا ظروف یکبار مصرف نازک و رنگ روشن باشد.

برخی شهروندان علاقه‌ای به رعایت نکات بهداشتی ندارند!

پس از گذشت 15 ماه از کرونا نکته خاص و مبهمی وجود ندارد که از طریق صدا و سیما و سایر رسانه‌ها در فضای مجازی گفته نشده باشد و به قطع یقین شهروندی هم وجود ندارد که این نکات را نداند اما مشکل عجیبی که در ایران و به‌خصوص آذرباجان‌غربی وجود دارد، نسخه‌پیچی مردم برای کرونا است که سبب بی‌اعتنایی به نکات بهداشتی می‌شود.

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “رشد موارد فوتی کرونا11 ادریبهشت”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ محصولی در سبد خرید وجود ندارد
021-58916