کف قیمت بازار:
1401/03/05

پروفیل های فولادی مقاطع بسته

پروفیل های فولادی مقاطع بسته در این مطلب در ادامه انواع پروفیل ها در آهن کالا به بررسی پروفیل های فولادی بسته نوع ساخت و کاربردهای آن می پردازیم. به مقاطع فولادی تو خالی گفته می شود. اولین کارخانه تولید مقاطع گرد توخالی، توسط برادران مانسمن(Mannesmann)  راه‌اندازی شد که از طریق سوراخ کردن رول‌های ورق...

مقاله آموزشی آهن کالا

پروفیل های فولادی مقاطع بسته

در این مطلب در ادامه انواع پروفیل ها در آهن کالا به بررسی پروفیل های فولادی بسته نوع ساخت و کاربردهای آن می پردازیم.

به مقاطع فولادی تو خالی گفته می شود. اولین کارخانه تولید مقاطع گرد توخالی، توسط برادران مانسمن(Mannesmann)  راه‌اندازی شد که از طریق سوراخ کردن رول‌های ورق به صورت اریب، امکان ساخت مقاطع ایجاد شد. چند سال بعد این فرآیند پیشرفت و توسعه داده‌شد و مقاطع توخالی با ضخامت کمتر و بدون درز جوش تولید شد.

 • پروفیل‌های مربع و مستطیل (قوطی) با مقاطع بزرگتر (ستونی) کاربرد متنوعی در صنعت و ساختمان سازی دارند. این پروفیل‌ها در مقاطع مربع از 60 در60 میلی‌متر تا 270 در 270 میلی متر و در مقطع مستطیل از 40 در 100  میلی‌متر تا 135 در 300 میلی‌متر ساخته می شوند. همچنین ضخامت آنها از 5/2 تا 8 میلی متر هستند. کاربرد آن‌ها در ساخت ستون و اسکلت فلزی ساختمان‌ها بسیار رایج است. همچنین با ساخت این پروفیل‌ها با مشخصات فیزیکی قابل اطمینان، در ساختن شاسی تریلرها و نفت کش‌ها نیز استفاده می‌شوند.
 • پروفیل‌های قوطی مستطیل در ساخت انواع تخت‌های بیمارستانی و تجهیزات حمل بیمار و تجهیزات آزمایشگاهی کاربرد دارند.
 • پروفیل‌های قوطی مستطیل در ساخت حفاظ برای اطراف مکان‌های نظامی، آکادمیک، پارک‌ها، شهرک‌های مسکونی و حتی تابلوهای راهنمایی و رانندگی کاربرد دارند.

        مقاله پروفیل بسته آهن کالا    مقاله آموزشی آهن کالا

مراحل ساخت پروفیل

مقاله آموزشی آهن کالا

در ابن قسمت مقاله آهن کالا به نحوه تولید پروفیل می پردازیم.

مقاطع توخالی پروفیل می توانند بدون درز جوش یا با جوش تولید شوند. این پروفیل های فولادی بدون درز جوش در دو فاز تولید می شوند:

اولین فاز شامل باز کردن رول‌های ورق و مرحله دوم، ساخت لوله و اندازه گیری و ضخامت‌دهی آن‌ها به اندازه و قطر مورد نیاز است. با پیشرفت فناوری و صنایع، مقاطع توخالی با استفاده از ERW و بدون درز جوش به طور عمده تولید می شود.

ورق ها و نوارهای فولادی توسط رول‌های سنگین سیلندریکالی فرم‌دهی و سپس در آخر لبه‌های نوار به هم فشرده شده و توسط الکتریسیته حرارت داده می‌شود که بهترین نوع جوش تا به امروز است. برآمدگی خارجی جوش بعد از جوشکاری خیلی زود صاف می‌شود. پروفیل‌های مستطیلی از حرارت دادن و شکل‌دهی مقاطع دایره‌ای توسط قالب‌های رول مانند تشکیل می‌شوند. درز جوش این مقاطع معمولا در وسط هستند.

اگر محیط بزرگ مورد نیاز باشد، برای تولید مقاطع توخالی دایره‌ای، نواری که دارای پهنای زیادی است توسط ماشین فرم‌دهی و به صورت دوار شکل‌دهی می‌شود و در انتها لبه‌های این ورق‌ها(مقاطع اسپیرال) به یکدیگر جوش داده می‌شوند.

تبدیل لوله به ستون باکس

در روش تبدیل لوله به ستون باکس که برای تولید مقاطع تا سایز 500×400 استفاده می‌شود، ابتدا ورق با عرض لازم با توجه به مقطع مورد نظر وارد دروازه‌های فرمینگ می‌شود. در این دروازه‌ها، ورق با عبور از چند مرحله فرم‌دهی به لوله تبدیل می‌شود.

سپس درز میانی آن به شیوه ERW  جوش داده می‌شود و بعد از خنک کاری با عبور از دروازه‌های سایزینگ به مقطع چهارگوش با فرم و سایز مورد نظر تبدیل می‌شود.

مقاله آموزشی آهن کالا
 • پروفیل های فولادی HSS

HSS نوعی پروفیل فلزی (تیوبلار) است که به شیوه نورد سرد (کلد فرم) و به اشکال مربع، مستطیل و دایره تولید می‌شود. از این پروفیل های فولادی در ساختمان پل‌ها، استادیوم‌ها، مراکز خرید و تجاری و همچنین واحدهای مسکونی استفاده می‌شود. قیمت این نوع پروفیل بسته به ضخامت ورق سردی دارد که برای ساخت آن بکار گرفته می شود.

 • معماران به پروفیل HSS به خاطر ویژگی‌های خاص آن، لقب متریال قرن بیست و یک را داده‌اند.
 • این پروفیل های فولادی مقاومت بالایی در مقابل بارهای محوری، خمشی و پیچشی در تمام جهات دارند. این ویژگی در کنار اشکال متنوع باعث زیبایی در معماری نیز شده‌است.
 • این مقاطع نسبت به پروفیل‌های باز، دارای وزن و سطح کم است و شکل بسته و بدون گوشه های تیز آن سبب محافظت آن‌ها در مقابل خوردگی می‌شوند.
 • یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد مقاطع HSS استفاده بهینه از فضای خالی آنها می باشد. برای افزایش مقاومت این پروفیل در مقابل بار و آتش سوزی، می‌توان فضای خالی آن را با بتن پر کرد. علاوه بر این خالی بودن مقطع به عنوان تهویه و گرمایش و سرمایش نیز کاربرد دارد.
 • در آیین نامه AISC نامگذاری مورد استفاده برای مقاطع توخالی HSS مربع و مستطیل به صورت
  HSS 8×4×1/4  است که در این نامگذاری عدد اول ارتفاع، عدد دوم عرض و عدد سوم ضخامت آن است. (همگی به اینچ) مقاطع توخالی HSS به صورت نورد سرد (cold form) و با درز جوش ERW پیوسته و بدون هیچ گونه مواد اضافی تولید می‌شود.
 • زوائد جوش در سطح خارجی این پروفیل قابل رفع است اما زوائد داخلی در اکثر موارد در جای خود باقی می‌مانند. در صورت نیاز و ضرورت زوائد داخلی نیز ابل رفع هستند. برای مثال در ساخت وسیله‌ای مانند تلسکوپ، دو پروفیل توخالی HSS را در داخل هم قرار می‌دهند.
 • دو استاندارد برتر تولید این مقاطع ASTM A500  و EN10219-1 هستند که از این دو استاندارد به عنوان گواهی برای تولید مقاطع HSS می‌توان استفاده کرد.
نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “پروفیل های فولادی مقاطع بسته”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ محصولی در سبد خرید وجود ندارد
021-58916