کف قیمت بازار:
1401/07/11

میلگرد تقویتی چیست؟

مقالات آموزشی آهن کالا : میلگرد تقویتی از میلگرد تقویتی برای مقاوم‌سازی سختمان استفاده می‌شود. بارها هنگام رویداد بلاهای طبیعی مثل زلزله و یا گودبرداری‌های غیر صحیح، شاهد تخریب ساختمان‌ها بودید. گاهی اوقات علی‌رغم استفاده انواع میلگرد در بخش‌های مختلف سازه ساختمانی، نیروهای وارده به سازه از حد تحمل ساختمان بیشتراست. در این مواقع برای...

مقاله آموزشی آهن کالا

مقالات آموزشی آهن کالا : میلگرد تقویتی

مقاله آموزشی آهن کالا

از میلگرد تقویتی برای مقاوم‌سازی سختمان استفاده می‌شود. بارها هنگام رویداد بلاهای طبیعی مثل زلزله و یا گودبرداری‌های غیر صحیح، شاهد تخریب ساختمان‌ها بودید. گاهی اوقات علی‌رغم استفاده انواع میلگرد در بخش‌های مختلف سازه ساختمانی، نیروهای وارده به سازه از حد تحمل ساختمان بیشتراست. در این مواقع برای جبران ضعف ساختمان، میلگرد تقویتی به کار می‌رود. شما پس از مطالعه این مقاله و آشنایی با محل‌های نصب میلگرد تقویتی می‌توانید در جهت ساخت ساختمان‌های ایمن گام بردارید.

کاربرد میلگردهای تقویتی

همانطور که گفتیم در محل هایی از سازه که مقاطع فولادی توانایی تحمل نیروهای وارده را نداشته باشند از میلگردهای تقویتی استفاده میشود.

در واقع با استفاده از این مقاطع سطح مقاطع مورد استفاده در ساختمان افزایش پیدا میکند. به همین دلیل میتوان نیروهای وارده را تحمل کند. در کابردهای: ساخت تیرچه های بتنی، دیوارهای برشی و فونداسیون مورد استفاده قرار میگیرد در ادامه این موارد را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

 

میلگرد تقویتی در تیرچه

تیرچه به بخش هایی از سازه گفته میشود که بیشتر در معرض بارهای کششی قرار داشته باشد. به همین دلیل استفاده از میلگردهای تقویتی در این بخش از سازه برای تحمل بارکششی ضروری است.

زمانی که از سقف های تیرچه و بلوک استفاده میشود، با از آماتورهای آجدار با طول کمتر از لنگرهای خمشی استفاده شود. این مقاطع باید با فواصل مشخص و به صورتی که دو سر آن از بتن پاشنه بیرون باشد استفاده میشود.

 

میلگرد تقویتی در فونداسیون

تحمل بارهای استاتیکی و داینامیکی میلگردهای استفاده شده در پی و فونداسیون ضروری است، به همین دلیل هم این مقاطع در قالب ریزی و و بتن ریزی ساختمان استفاده میشود.

برای استفاده از آماتور در فونداسیون ساختمان لازم است که با استفاده خم کاری 2 سرآنها را برای ورود به ناحیه مرکزی تیرچه خمکاری میکنند.

از میلگرد تقویتی هم در زیر ستون ها و در شبکه پایینی پی استفاده میشود،  و شبکه های فونداسیون در بخش های بالایی قرار میگیرند.

 

میلگرد تقویتی در دیوارهای برشی

همچنین از مقاطع در نواحی نزدیک به دیوارهای برشی استفاده میشود. البته توصیه میکنیم که از مقاطع تقویتی برای نواحی نزدیک به دیوارهای برشی استفاده نشود. زیرا ممکن است در هنگام بتن ریزی مشکلاتی ایجاد کند. به همین دلیل هم توصیه میکنیم به جای استفاده از مقاطع تقویتی، تعداد میلگردهای سراسری را افرایش داد، یا از آماتورهای تقویتی با نمره بالا استفاده کرد. تا در زمان بتن ریزی مشکلی ایجاد نشود.

سیستم فروش اعتباری

 

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “میلگرد تقویتی چیست؟”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ محصولی در سبد خرید وجود ندارد
021-58916