کف قیمت بازار:
1401/07/11

قیمت بنزین بر خلاف قانون، گران می شود؟

قیمت بنزین بر خلاف قانون، گران می شود؟ مجلسی ها اعمال افزایش بهای بنزین را تا پایان سال خلاف قانون مصوب اعلام کردند اما شواهد امر احتمال افزایش قیمت بنزین را قوی نشان می دهد. تبعات برخی تصمیمات اقتصادی در سطح کلان تاثیر گسترده ای دارد در همین راستا، طرح حذف یارانه های پنهان، تعیین تکلیف...

قیمت بنزین بر خلاف قانون، گران می شود؟

مجلسی ها اعمال افزایش بهای بنزین را تا پایان سال خلاف قانون مصوب اعلام کردند اما شواهد امر احتمال افزایش قیمت بنزین را قوی نشان می دهد.

تبعات برخی تصمیمات اقتصادی در سطح کلان تاثیر گسترده ای دارد در همین راستا، طرح حذف یارانه های پنهان، تعیین تکلیف مبلغی بالغ بر ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان از همین دسته طرح هاست که بی شک در صورت اجرایی شدن، قیمت  را صعودی خواهد کرد!

ادعای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره بنزین

درحالی که در برخی رسانه ها پیشنهاد حذف یارانه بنزین و در ادامه گرانی آن پیشنهاد می شود، با خبر هستیم که اواسط هفته گذشته نیز عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از گران نشدن بنزین در سال آینده سخن گفته بود. طرحی که مجلسی ها برای حذف یارانه های پنهان رونمایی کردند، در صورت اجرایی شدن، ادعای عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس را نقض خواهد کرد.

  مجلس همچنان مصر بر ممنوعیت افزایش بهای بنزین

  افزایش قیمت بنزین به گفته بابایی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس بر مخلاف مصوبه مجلس است. این مقام مسئول تاکید کرد افزایش بهای هر نوع کالای استراتژیک تا پایان سال جاری ممنوع است و درباره افزایش بنزین نباید نگرانی وجود داشته باشد به این دلیل که افزایش آن خلاف قانون به حساب می آید.

  قیمت واقعی چگونه محاسبه می شود؟

  در حال حاضر قیمت بنزین دولتی ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان محاسبه می شود. بهای واقعی یعنی حذف یارانه پنهان و این یعنی بنزین با قیمت دلار آزاد محاسبه خواهد شد. می توان نتیجه گرفت در صورت محاسبه بنزین بر اساس قیمت دلار آزاد،قیمت آن به در هر لیتر به ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان می رسد.

   تجربه افزایش بهای عجیب بنزین در لبنان

  جالب است بدانید در کشور لبنان در ۵ روز گذشته، ۲ بار افزایش قیمت بنزین گزارش شده است. لبنان در این دو مرحله افزایش قیمت ۱۶ درصدی را تجربه کرد. طوریکه جرج البراکس، عضو اتحادیه پمپ‌بنزین‌داران پیش بینی کرد: با اعلام نرخ جدید دلار، یارانه سوخت افزایشی خواهد شد و از ۸۰۰۰ فعلی به ۱۲ هزار لیره خواهد رسید.

  کلام آخر

  پیامدهای اقتصادی افزایش قیمت در همه کشورها ملموس است. افزایش قیمت بر حوزه های مختلفی تاثیر گذار خواهد بود و باید دید در صورت اجرایی شدن حذف یارانه پنهان بنزین، دولت چه جاگزین مناسبی برای کمتر صدمه دیدن قشر آسیب پذیر جامعه خواهد داشت و این تصمیم با وجود کسری بودجه دولت،چگونه اتخاذ خواهد شد.

  نظرات کاربران

  اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “قیمت بنزین بر خلاف قانون، گران می شود؟”

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  هیچ محصولی در سبد خرید وجود ندارد
  021-58916