کف قیمت بازار:
1401/07/11

قیمت آهن آلات چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد

قیمت آهن آلات چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد در این مقاله قصد داریم به بررسی میزان تاثیر افزایش قیمت بیش از ۵۰ درصدی آهن آلات و سیمان در سال جاری روی قیمت تمام شده مسکن بپردازیم. کار سختی است، عدم ثبات در قیمت ها هیچ محاسبه دقیق و قابل اتکایی را ارائه نمی دهد...

تاثیر-قیمت-آهن-بر-مسکن

قیمت آهن آلات چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد

در این مقاله قصد داریم به بررسی میزان تاثیر افزایش قیمت بیش از ۵۰ درصدی آهن آلات و سیمان در سال جاری روی قیمت تمام شده مسکن بپردازیم. کار سختی است، عدم ثبات در قیمت ها هیچ محاسبه دقیق و قابل اتکایی را ارائه نمی دهد فقط کافی است بدانید طبق  محاسبات سنتی که در بازار معمول است هزینه معمول سفت کاری (اجرای سقف و ستون) از متری ۱/۵ میلیون تومان در اواخر سال قبل به متری ۲/۵ میلیون تومان در تیر امسال افزایش یافته است. این عدد افزایش حدود ۶۵ درصدی در کمتر از ۶ ماه را نشان می‌دهد. (مبنای محاسبه پروژه های ۶ سقف به بالاست). قیمت آهن آلات و سیمان تنها دو نهاده و ماده اولیه از صدها مصالح مصرفی در بخش ساختمان است، که قطعا آنها هم دستخوش تغییر خواهند شد.

در ادامه آمار زیر را به طور تقریبی ارائه می دهیم:

تا اینجای کار لوله پلی اتیلن و چند لایه، لوله آب و گاز، قیمت پروفیل فولادی آلومینیم و  Pvc , و….از ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده اند. حالا نکته مغفول ماجرا افزایش جدی هزینه های اجرایی، اعم از هزینه انسانی (حقوق و دستمزد)

هزینه حمل و نقل و اجاره لوازم و ماشین آلات (قالب و میکسر و جرثقیل و…)

هزینه نظارت و اجرا

و… می باشد.

همه این ها، با فرض صدور پروانه در سال قبل و اتمام پروژه راس 5 سال تاریخ پروانه است. که اگر ۵ سال به اتمام رسید و پروژه تمام نشد (که با این شرایط کارهای بزرگ معمولا تمام نمی شود) اتمام کار با شهرداری و نظام مهندسی و ناظر ساختمان و هزینه متمم قراردادها و.. نیز باید در نظر گرفته شود.

حالا بازار مسکن با چند مشکل عمده روبروست

اول؛ قراردادهایی که به دلیل افزایش سرسام آور هزینه ها بلای جان پیمانکاران شده و اکثرا به دلیل بندهای حقوقی قرارداد شامل تعدیل نمی شود و پیمانکار را آزار می دهد.

قراردادهای سنتی که مبنای حقوقی قوی ندارند و به زیان کار فرماست.

سوم قراردادهایی که به توافق می انجامد و شامل تعدیل قیمت بین کارفرما و مجری می شود.

نکته جالب ماجرا اینکه با توجه به افزایش حدود ۵۰ درصدی هزینه های ساخت از ابتدای امسال، بازار مسکن به دلیل عدم وجود توان خرید و تقاضا، هیچ رشدی به خود ندیده و در برخی مناطق با کاهش قیمت روبروست. این پارادوکس عجیب دو پیامد دارد

اول: اینکه فنر بازار مسکن در حال فشرده شدن است و با حرکت بعدی ارزی  منفجر خواهد شد

دوم؛ فعلا با این شرايط تولید مسکن هیچ توجیه اقتصادی ندارد و وضعیت تولید مسکن که در ۸ سال گذشته عجیب کاهش تولید داشته باز هم کاهشی خواهد شد. کمبود عرضه و افزایش قیمت نتیجه این روند معیوب در بازار مسکن می باشد.

در نتیجه با وضعیت فعلی بازار فولاد و سیمان پس لرزه های بازار مسکن و تاثیر افزایش این دو متریال اصلی بر بازار مسکن در بخش سفت کاری و افزایش عجیب قیمت مس آلومنیم و ام دی اف و….  در بخش نازک کاری  در نیمه دوم سال قابل توجه خواهد بود. با این وضعیت صحبت از حباب مثبت در بازار مسکن و انتظار برای کاهش نرخ مسکن (متاثر از طرح مالیات بر واحدهای خالی) عجیب به نظر می رسد.

عوامل موثر بر رشد قیمت آهن

  • عوامل حقیقی تاثیر گذار:

 نرخ ارز

شواهد حاکی از افزایش وزنی و دلاری صادرات کشور در ماه ‌های اخیر است. افزایش ورودی به طور طبیعی باعث کاهش نرخ خواهد شد. افزایش دستوری نرخ ارز همراه با افزایش ورودی نرخ دلار، تورم های دو رقمی را سه رقمی می کند.

علت اربیتراژ سه هزار تومانی نرخ دلار سامانه با اسکناس، همین ورودی خوب دلار است. اگر روند بلند مدت ورودی دلار حفظ شود بعد از واکسیناسیون عمومی در کشور و بهبود صادرات زمینی باید منتظر کاهش بیشتر نرخ دلار هم باشیم. نوسانات مقطعی نرخ اسکناس در بازار چندان با اهمیت نیست و ناشی از پالس ‌های سیاسی است.

نرخ جهانی کامودیتی

همه شواهد حاکی از ادامه روند افزایشی البته با سرعت کمتر دارد. سیاست های کنترلی چین اروپا و آمریکا و حتی سیاست حذف تعرفه ها هم چندان در کنترل اوضاع موثر نبوده است.

وضع تعرفه صادراتی

و اینگونه است که اولویت اصلی برای تولید کنندگان فولاد تامین نیاز داخل است. اول چین و حالا روسیه اقدام به وضع تعرفه صادراتی فولاد برای تامین نیاز داخل کرده اند. ترکیه هم از مدتها قبل اقدام کرده بود. البته کشورمان به دلیل شرایط تحریمی هنوز اقدام به وضع تعرفه روی محصول نکرده است.

  • عوامل محیطی اثر گذار

سیاست های مالی پولی

فعالان اقتصادی منتظر برنامه های پولی و مالی دولت جدید و نحوه مدیریت تورم نقدینگی هستند. تا وقتی ابعاد سیاست ‌های مالی دولت جدید مشخص نشود نمی توان ریسک کرد.

سوپر حباب مسکن خودرو

بازار خودرو و بازار مسکن (که به طور مستقیم بر بازار فولاد داخلی موثر است) به یک سوپر حباب تبدیل شده است.  جریان خروج پول به این مقاصد در ماه ‌های اخیر تشدید شده است. فروشنده های املاک زیاد و خریداران کمتر شده اند. جریان تولید مسکن در شرایط فعلی توجیه اقتصادی ندارد حالا بهتر می توانید علت رکود شدید بازارهای داخلی، مثل مسکن خودرو و فولاد در چند ماه اخیر را درک کنید.

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “قیمت آهن آلات چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ محصولی در سبد خرید وجود ندارد
021-58916