کف قیمت بازار:
1401/07/11

راه اندازی فاز 2 فولاد بافت در سال 1401

مدیرعامل احیا استیل فولاد بافت خبر داد راه‌اندازی فاز ۲ فولاد بافت در سال ۱۴۰۱ ایرانیزه بودن فاز ۲ فولاد بافت مدیرعامل احیاء استیل فولاد بافت با بیان اینکه کارخانه شماره دو اواخر سال ۱۴۰۱ تا اوایل ۱۴۰۲ راه اندازی خواهد شد، گفت: براساس تدابیر اندیشیده شده این فاز را ایرانیزه شده اجرایی می کنیم....

مدیرعامل احیا استیل فولاد بافت خبر داد

راه‌اندازی فاز ۲ فولاد بافت در سال ۱۴۰۱

راه‌اندازی فاز 2 فولاد بافت در سال 1401
ایرانیزه بودن فاز ۲ فولاد بافت

مدیرعامل احیاء استیل فولاد بافت با بیان اینکه کارخانه شماره دو اواخر سال ۱۴۰۱ تا اوایل ۱۴۰۲ راه اندازی خواهد شد، گفت: براساس تدابیر اندیشیده شده این فاز را ایرانیزه شده اجرایی می کنیم.

سورنا زمانیان در گفت و گو با «اقتصاد ملی» با اشاره به اینکه تاریخچه ایجاد شرکت استیل فولاد بافت به سال ۸۶ به عبارتی اوایل دولت نهم  باز می گردد، اظهار کرد: در آن زمان مقرر شد هشت طرح ملی فولادی در هشت نقطه کشور ایجاد شود. همه این طرح ها دو فاز داشت، فاز نخست تولید آهن اسفنجی ۸۰۰ هزار تنی می باشد که ۴طرح به روش پرد و ۴طرح به روش میدرکس بوده و همچنین فاز دوم همه این ها فولاد سازی بود و قرار بر این بود که در مدت حداکثر ۳۰ تا۳۳ ماه به بهره برداری برسند.

01

تصمیم گیری برای استفاده از مشارکت بخش خصوصی

وی در ادامه با تاکید براینکه بروز بحران ها و مسائل مالی کشور در آن دوران، همچنین تحریم ها موجب شد تا طرح های مذکور در ادامه مسیر به مشکل بر بخورند، بیان کرد: در سال ۱۳۹۲ وقتی دولت یازدهم روی کار آمد تصمیم گرفته شد برای اتمام این طرح ها به دلیل اینکه دولت منابع مالی لازم را در اختیار نداشت، مشارکت بخش خصوصی نیز در نظر گرفته شود. البته پیش تر از این، یک مورد در بافق جدا سازی و به بخش خصوصی واگذار شده بود.

به گفته مدیرعامل احیاء استیل فولاد بافت، هفت طرح باقی مانده در سال ۹۳ به بخش خصوصی واگذار شد که یکی از آنها طرح فولاد بافت بود. در گام نخست گروه انتخاب در همان سال حدود ۶۰ درصد سهام را در اختیار گرفت و در بیست خردادماه سال ۹۴ این شرکت تاسیس شد که پنج عضو هیات مدیره دارد که سه عضو مربوط به بخش خصوصی و دو کرسی هیات مدیره هم متعلق به سهامداران ۴۰درصدی است که دولت هست .

زمانیان در ادامه با بیان این مطلب که با این وجود گروه مذکور به هر دلیلی نتوانست کار را پیش ببرد و در نتیجه دو سال نیز این طرح مسکوت ماند، توضیح داد: تا اینکه در فروردین ماه سال ۹۵ گروه مالی گردشگری از طریق هلدینگ صنایع و معادن ماهان با توافق سهام داران و با خروج سهامدار بخش خصوصی اولیه ،  ۶۰ درصد سهام را به خود اختصاص داد. به این ترتیب از ۲۹فروردین ماه ۹۵ وارد کار شد و هیات مدیره جدید از مرداد ماه همان سال شروع به کار کردند براین اساس کارخانه نیمه ساز در فاز یک را تحویل گرفتند.

 

تولید نخستین محصول در فروردین ماه ۹۸

1 5

وی خاطرنشان کرد: در ادامه راه گروه جدید به رغم مشکلاتی که وجود داشت، در پایان سال ۹۷ تست های گرم آغاز شد و در ۱۸ فروردین ماه سال ۹۸ هم نخستین محصول تولید شد. براین اساس ما هر سال ۱۸ فروردین را روز بهر ه برداری می دانیم.

 

مهمترین مشکلات برای ادامه کار پروژه

مدیرعامل احیاء استیل فولاد بافت در پاسخ به این پرسش که مشکلاتی که این پروژه با آن در آغاز مسیر مواجه شد چه بود؟ اظهار کرد: طرح مذکور از سال ۸۶ شروع شده بود و حدود ۹ تا ۱۰سال از عمر آن می گذشت، چندین مدیر و مجری عوض کرده بود که هر یک آمده و رفته بودند. به عبارتی در مسیر کار خود به نوعی دو بار سکته کرده بود. به این ترتیب راه اندازی پروژه ای که دوبار خوابیده است و سهام دار عوض کرده، بسیار دشوار است. اما در فاز دو طرح ، فولاد بافت تنها طرحی بود که به دلیل مسائل متعدد ازجمله زیست محیطی و تامین آب، برق و گاز در منطقه بافت با مشکلاتی روبرو بوده و تشخیص سهامداران و دولت براین بود که اجرای فولاد سازی در فاز ۲به صرفه نیست.

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “راه اندازی فاز 2 فولاد بافت در سال 1401”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ محصولی در سبد خرید وجود ندارد
021-58916