کف قیمت بازار:
1401/07/10

بورس چیست

بورس کلمه ای فرانسوی است به معنای کیف پول. محیطی که صاحبان شرکت ها یا بازرگانان افرادی رو با خود شریک کنند که در سود و ضرر با هم شریک باشند. بهتر است برای درک بهتر نگاهی به تاریخچه بورس در جهان بیاندازیم. تاریخچه آن در ایران برمی گردد به سال ۱۳۱۵ هجری شمسی که...

بورس چیست

بورس کلمه ای فرانسوی است به معنای کیف پول. محیطی که صاحبان شرکت ها یا بازرگانان افرادی رو با خود شریک کنند که در سود و ضرر با هم شریک باشند. بهتر است برای درک بهتر نگاهی به تاریخچه بورس در جهان بیاندازیم.

تاریخچه آن در ایران برمی گردد به سال ۱۳۱۵ هجری شمسی که اساس‌نامه آن از طرف بلژیکی ها به ایران تحویل داده شد و به دلیل جنگ جهانی دوم بررسی اساس‌نامه بعد از ۲۵ سال صورت گرفت و در سال ۱۳۴۵ در مجلس قانون تشکیل بورس اوراق بها دار تصویب شد.

 

تاریخچه پیدایش بورس

این خیلی مهم است که بدانیم در چه مسیری قصد داریم قدم بگذاریم. بازارهای سهام برخی از مهمترین بخش های اقتصاد جهانی امروز هستند و کشورها در سراسر جهان برای رشد اقتصادی به بازارهای سهام بستگی دارند.
با این حال، بورس سهام پدیده ای نسبتاً جدید است. آنها همیشه نقش مهمی در اقتصاد جهانی نداشته اند. امروز، من می خواهم تاریخ سهام بورس را به اشتراک بگذارم و توضیح دهم که چرا بورس سهام به نیروی محرک اقتصادی امروز تبدیل شده اند.

در دهه 1100 فرانسه سیستمی را در اختیار داشت که پیک های تغییر یافته بدهی کشاورز ها را در سراسر کشور به نمایندگی از بانک ها مدیریت کند. این می تواند به عنوان اولین نمونه اصلی کارگزاری دیده شود زیرا مردان بطور مؤثر بدهی ها را معامله می کردند.

بعداً بازرگانان ونیز با تجارت اوراق بهادار دولتی به عنوان اولیه در قرن سیزدهم اعتبار یافتند. خیلی زود پس از آن، بانکداران در شهرهای مجاور ایتالیایی پیزا، ورونا، جنوا و فلورانس نیز تجارت اوراق بهادار دولتی را آغاز کردند.

اولین بازارهای سهام جهان (بدون سهام)

اولین بورس های جهان به طور کلی با بلژیک پیوند دارند. بروژ، فلاندر، گنت و روتردام در هلند همگی در دهه 1400 و 1500 میزبان سامانه های سهام “سهام” خود بودند.

با این حال، به طور کلی پذیرفته شده است که Antwerp دارای اولین سامانه بورس در جهان است. آنتروپ مرکز تجاری بلژیک بود و در آنجا زندگی خانوادگی با نفوذ Van Beurze را داشت. در نتیجه ، بورس های اولیه به طور معمول بورزن خوانده می شدند.

برای مشاهده سایر مقالات اینجا کلیک کنید.

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “بورس چیست”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ محصولی در سبد خرید وجود ندارد
021-58916