کف قیمت بازار:
1401/07/11

انواع متداول فولاد مورد استفاده در ساخت و ساز

 فولاد و انواع متداول آن در ساخت و ساز فولاد یکی از متداول ترین مصالحی است که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. این ستایش به دلیل قابلیت پذیری، استحکام کششی و ارزش بسیار زیاد آن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، از ساخت و سازهای مسکونی گرفته تا آسمان خراش های...

مقاله آموزشی-مقاله فولاد

 فولاد و انواع متداول آن در ساخت و ساز

فولاد یکی از متداول ترین مصالحی است که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. این ستایش به دلیل قابلیت پذیری، استحکام کششی و ارزش بسیار زیاد آن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، از ساخت و سازهای مسکونی گرفته تا آسمان خراش های ساختمان. انواع مختلفی از فولاد برای ساخت و ساز استفاده می شود. هرکدام خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند و از این رو مصارف خاصی در ساختمان دارند. بیایید نگاهی به این ها بیاندازیم.

فولاد یک ماده مهم در انواع ساخت و سازها است. بیایید نگاهی بیندازیم به سه نوع مختلفی که ممکن است در صنعت با آنها روبرو شوید.

فولاد سازه ای

فولاد سازه ای نوعی فلز است که برای ساخت مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این به اشکال دسته بندی می شود، هر کدام دارای ویژگی های ترکیبی خاص خود هستند که آنها را برای استفاده های خاص در ساخت و ساز ایده آل می کند. اشکال فولادی ساختاری زیادی وجود دارد:

کانال های فلنج موازی – این تیرهای کانال دار به شکل U با گوشه های زاویه دار راست هستند – کمی شبیه یک چوب منگنه. آنها در اندازه های مختلفی وجود دارند، با این حال، دو طرف همیشه یکسان هستند و با یکدیگر موازی هستند. آنها همچنین نسبت مقاومت به وزن بالایی را ارائه می دهند و کاربردهای مشابه بخش های زاویه دار دارند.

تیرهای فلنج مخروطی – تیرهای فلنج مخروطی قسمت هایی به شکل I هستند و در اندازه های بسیار متنوعی نیز موجود هستند. در ساخت و ساز، اینها اغلب برای مقاطع عرضی تیرها استفاده می شود. اگرچه آنها نسبت مقاومت بالایی دارند، اما در صورت وجود فشار در طول آنها معمولاً توصیه نمی شوند زیرا در برابر پیچش (تاب) مقاوم نیستند.

تیرهای جهانی – تیرهای جهانی، همچنین پرتوهای تبلیغاتی I یا تیرهای H ، مانند نام آنها شکل گرفته است: “من” هنگام ایستادن به حالت ایستاده، و “H” در کنار آنها. تیرهای جهانی معمولاً از فولاد سازه ای ساخته می شوند و در ساخت و سازها و مهندسی عمران از جمله صنایع دیگر استفاده می شوند.

ستون جهانی – تیرهای جهانی نیز به طور گسترده ای برای اهداف ساختاری مورد استفاده قرار می گیرند. آنها شبیه تیرها هستند و اغلب پرتوهای I یا پرتوهای H نامیده می شوند، با این حال ، طول هر سه بخش برابر است. همانطور که از نام آنها پیداست ، آنها عمدتا برای ستون استفاده می شوند ، و دارای قابلیت های خارق العاده تحمل بار هستند.

بخش های زاویه دار – بخش های فلزی ساختاری زاویه دار یا می توانند برابر یا نابرابر باشند. هر دو دارای زاویه راست هستند، با این حال، مقاطع نابرابر دارای محور متفاوت هستند و آنها را به شکل L تبدیل می کنند. این نوع بخش بسیار قوی تر (تا 20٪) با نسبت های مقاومت به وزن بسیار بالاتر است. از بخش زاویه دار در ساخت و سازهای مسکونی، زیرساخت ها، معدن و حمل و نقل استفاده می شود. آنها در طیف گسترده ای از طول و اندازه در دسترس هستند.

مقاطع توخالی دایره ای – مقاطع توخالی دایره ای دارای مقطع لوله ای توخالی هستند و مقاومت بسیار بالاتری در برابر پیچش تیرهای فلنج مخروطی دارند. ضخامت دیواره ها در کل دایره یکنواخت است که باعث می شود این تیرها برای استفاده در برنامه های بارگیری چند محوره عالی باشند.

مقاطع توخالی مستطیلی – مشابه مقاطع توخالی دایره ای شکل اما دارای مقطع های مستطیلی هستند. آنها در بسیاری از کاربردهای فولادی مکانیکی و ساختمانی بسیار محبوب هستند. سطوح صاف آنها باعث می شود که از آنها برای اتصال و ساخت فلز استفاده شود.

بخش های توخالی مربع – مانند برادرهای توخالی آنها اما با مقطع مربع، این موارد در برنامه های کوچکتر مانند ستون ها یا پست ها استفاده می شوند. با این وجود آنها برای تیرها نامناسب هستند زیرا ذاتاً تبدیل شدن اشکال به اشکال دیگر دشوار است. آنها همچنین به عنوان “بخش های جعبه ای” شناخته می شوند.

بخش های مسطح – متنوع ترین بخش فولادی زیرا نیاز به اتصال به بخش دیگری دارند. در بعضی موارد می توان آنها را به عنوان ابزاری تقویت کننده به قسمت دیگری متصل کرد. آنها همچنین اغلب به عنوان “صفحه” (به عنوان مثال، صفحه شطرنجی) نامیده می شوند.

فولاد نرم

فولاد کربن فولادی است که بین 0.12٪ تا 2.0٪ کربن داشته و اصلی ترین ماده سازنده آلیاژ بینابینی است. از کربن به عنوان عامل سخت کننده در ساخت فولاد استفاده می شود که به موجب آن هرچه سطح کربن بیشتر باشد، فولاد از طریق عملیات حرارتی سخت تر و قویتر می شود (با این وجود هرچه کربن بیشتر باشد، فولاد از شکل پذیری کمتری برخوردار است). در فولادهای کربنی هرچه سطح کربن بالاتر باشد، نقطه ذوب پایین تر است.

فولاد خفیف به دلیل قیمت پایین و انعطاف پذیری بسیار زیاد در بین تعدادی از کاربردها ، متداول ترین شکل فولاد است. فولاد ملایم فقط درصد کمی کربن دارد (تقریباً 05 / 0-05 / 25٪) که آن را قابل انعطاف و شکل پذیر می کند. این ماده اغلب در مواقعی که مقادیر زیادی فولاد مورد نیاز است استفاده می شود.

میلگرد فولاد

میلگرد فولاد خلاصه ای برای تقویت فولاد است. معمولاً به عنوان دستگاه کشش برای تقویت بتن و سایر سازه های سنگ تراشی به عنوان تقویت کننده سازه استفاده می شود. این ماده معمولاً از فولاد کربنی است و دارای برجستگی هایی است که به بتن  می چسبد.

اگر شما به فولادی با کیفیت و ساخته شده متناسب با نیازهای منحصر به فرد خود نیاز دارید ، امروز با مشاورین آهن کالا تماس بگیرید. تیم متخصص تولیدکنندگان فولاد سازه ای ما تجربه و دانش لازم برای پاسخگویی به هر یک از سوالات شما را دارند و اطمینان حاصل می کنند که شما بهترین راه حل را متناسب با نیازهای خود پیدا خواهید کرد. برای تماس با ما امروز ، به سادگی با ما تماس بگیرید ، نمابر ، ایمیل ارسال کنید و یا در محل بروکل ما بروید.

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “انواع متداول فولاد مورد استفاده در ساخت و ساز”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ محصولی در سبد خرید وجود ندارد
021-58916