کف قیمت بازار:
1401/07/11

امیدی به رونق صنایع‌ معدنی نیست

کارشناسان صنایع‌معدنی در گفت‌وگو با «روزگار معدن» تاکید کردند: امیدی به رونق صنایع‌ معدنی نیست   عملکرد صنایع معدنی به‌طور مستقیم تحت تاثیر بودجه دولت قرار ندارد. به‌ویژه که بسیاری از کسب‌وکارها و واحدهای تولیدی زیر نظر بخش خصوصی فعالیت می‌کنند. اما عملکرد دولت‌ها و بودجه تنظیم‌شده از سوی آنها تاثیر بسزایی بر رونق گرفتن...

کارشناسان صنایع‌معدنی در گفت‌وگو با «روزگار معدن» تاکید کردند:

امیدی به رونق صنایع‌ معدنی نیست

 

عملکرد صنایع معدنی به‌طور مستقیم تحت تاثیر بودجه دولت قرار ندارد. به‌ویژه که بسیاری از کسب‌وکارها و واحدهای تولیدی زیر نظر بخش خصوصی فعالیت می‌کنند. اما عملکرد دولت‌ها و بودجه تنظیم‌شده از سوی آنها تاثیر بسزایی بر رونق گرفتن فعالیت‌های اقتصادی و به دنبال آن تحریک تقاضا در صنایع معدنی دارد.

 

بر همین اساس نیز باید اذعان کرد که بودجه عمرانی تاثیر بسزایی بر رونق گرفتن فعالیت صنایع معدنی دارد. این تاثیر به‌ویژه برای صنایع سیمان و فولاد ویژه‌تر است. اما درحال‌حاضر همچنان دولت در تامین منابع مالی با چالش‌های جدی روبه‌رو است. در چنین شرایطی اختصاص بودجه به بخش عمرانی در انتهای فهرست اولویت‌های دولت قرار دارد. بنابراین، در چنین شرایطی نباید به رونق گرفتن صنایع معدنی در سال آینده امید داشت.

رکود ادامه دارد

سعید برزگر، کارشناس صنایع معدنی در گفت‌وگو با «روزگار معدن» در پاسخ به سوالی مبنی‌بر ارزیابی بودجه پیشنهادی برای سال آینده و تاثیر آن بر عملکرد صنایع معدنی گفت: رشد بودجه اختصاص‌یافته به بودجه‌های عمرانی برای سال‌ آینده به مراتب محدود است. به‌ویژه که نرخ فروش بسیاری از فلزات ازجمله فولاد طی یک سال گذشته رشد بیش از ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است.

وی تاکید کرد: بخش قابل‌توجهی از بودجه‌های عمرانی به صنایع‌معدنی و فولادی اختصاص می‌یابد و زمینه رشد و توسعه این صنایع را فراهم می‌کند اما با توجه به آمار و ارقام یادشده نباید به برون‌رفت این صنایع از رکود یا بهبود شرایط آنها امیدوار بود.

منتظر پالس مثبت به بازار نباشید

وی در ادامه تاکید کرد: هیچ‌کدام از ارقام یادشده برای بودجه سال ۹۹ در عمل محقق نشده است. با توجه به شرایط موجود، انتظار می‌رود این روند در سال آینده نیز ادامه یابد؛ یعنی اعداد و ارقامی که روی کاغذ می‌آید با رقمی که در واقعیت به اجرای پروژه‌ها اختصاص می‌یابد تفاوت فاحشی خواهد داشت. به‌ویژه اینکه با توجه به شرایط سیاسی حاکم بر کشور، فروش نفت پیش‌بینی‌شده دور از ذهن به ‌نظر می‌رسد. در چنین شرایطی از دولت انتظار می‌رود برای تامین بودجه مورد نیاز خود بر سایر روش‌های کسب درآمد مانند اخذ مالیات و همچنین فروش اموال خود تمرکز کند.

البته تغییر در ریاست‌جمهوری ایالات متحده برخی امیدها را به برداشته شدن تحریم‌ها و رفع تنگناهای مالی دولت در سال آینده امیدوار کرده، اما هنوز نمی‌توان به تغییر شرایط دل بست.

برزگر در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به آنکه عمر دولت ظرف چند ماه آینده به پایان می‌رسد و دولتی جدید سکان هدایت امور را برعهده می‌گیرد، این چالش‌ها عمیق‌تر

می‌شوند.

این کارشناس بازار در ادامه تاکید کرد: با توجه به شرایط موجود صادرات و فروش محصولات معدنی و صنایع معدنی در بازار بین‌المللی تنها راه حفظ تولید و خروج این صنایع از شرایط رکود است. در چنین شرایطی از متولیان امر انتظار می‌رود با درک شرایط موجود و کمبود تقاضا برای مصرف محصولات معدنی در داخل کشور زمینه توسعه صادرات را در صنایع مختلف فراهم کنند. تا بدین ترتیب شاهد تداوم تولید و اثرگذاری این صنایع بر اقتصاد کشور باشیم.

تغییر الگوی مصرف تنها امید ماست

شهریار گراوندی، عضو هیات‌مدیره انجمن کارفرمایان صنعت سیمان در گفت‌وگو با «روزگار معدن» درباره تاثیر بودجه سال ۱۴۰۰ بر عملکرد صنایع معدنی به‌ویژه صنعت سیمان در سال آینده، گفت: پروژه‌های عمرانی عموما میزان تقاضا و مصرف محصولات صنایع معدنی و به‌ویژه سیمان را فراهم می‌کنند. اما میزان بودجه اختصاص‌یافته از سوی دولت به اجرای پروژه‌های عمرانی در سال آینده به مراتب کمتر از تورم افزایش داشته است. بنابراین، باید اذعان کرد که بودجه در‌نظر گرفته شده برای این صنایع در سال آینده حتی کاهش هم داشته است.

عضو هیات‌مدیره انجمن کارفرمایان صنعت سیمان افزود: بودجه‌ای که درنهایت به اجرای این پروژه‌ها اختصاص می‌یابد با رقم مصوب‌شده تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای دارد. از این رو، با توجه به محدودیت‌های دولت در تامین منابع مالی بعید می‌دانم که بودجه عمرانی به‌طور کامل در سال آینده محقق شود. درنتیجه نباید به رشد تقاضا برای مصرف سیمان یا سایر محصولات معدنی در سال ۱۴۰۰ امید داشت.

گراوندی خاطرنشان کرد: پروژه‌های عمرانی یکی از محل‌های اصلی مصرف سیمان است. بنابراین، افت احتمالی در اجرای پروژه‌های عمرانی در سال آینده تاثیر بسزایی در کاهش تقاضا برای این محصول دارد. در چنین شرایطی فعالان صنایع سیمان امید به صنعت ساخت‌وساز و تحریک تقاضا برای تولیدات خود از این منابع دارند. با توجه به رشد قابل توجه نرخ سایر محصولات ساختمانی ازجمله فولاد در مقایسه با سیمان طی سال‌های گذشته ذائقه انبوه‌سازان از ساخت مسکن با اسکلت فلزی به سمت اسکلت بتنی رفته، بنابراین همچنان می‌توان به روند تولید و مصرف در این صنعت در سال آینده نیز امیدوار بود.

این فعال صنعت سیمان در پایان تاکید کرد: در موقعیت کنونی پیش‌بینی روند آینده صنایع به مراتب دشوارتر از گذشته شده است. شکل گرفتن توافق میان ایران و ایالات متحده و مذاکرات برای حذف تحریم‌ها تاثیر بسزایی در موفقیت عملکردی صنایع خواهد داشت. درواقع چنانچه فضای مناسبی برای فروش نفت کشور و تزریق ارز به اقتصاد فراهم شود، می‌توان به بهبود شرایط اقتصادی و به دنبال آن رونق صنایع امید داشت. اما چنانچه شرایط موجود در سال آینده نیز تداوم داشته باشد، نباید به بهبود وضعیت کنونی و رشد اقتصادی امید داشته باشیم.

سخن پایانی

فروش، الزام نخست در مسیر تداوم تولید صنایع معدنی است. در شرایطی که مصرف محصولات صنایع معدنی در بازار داخلی با رونق چندانی همراه نیست از سیاست‌گذاران انتظار می‌رود مسیر صادرات این محصولات را فراهم کنند تا بدین ترتیب، تولید در این صنایع با محدودیت همراه نشود.

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “امیدی به رونق صنایع‌ معدنی نیست”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ محصولی در سبد خرید وجود ندارد
021-58916