کف قیمت بازار:
1401/07/11

افزایش ۳۰ درصدی تأمین ارز برای واردات کالا در ۵ ماهه امسال

طی پنج ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰، ۱۸ میلیارد دلار تأمین ارز از به صورت نیمایی و ترجیحی انجام شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد، مبلغ 12.5 میلیارد دلار از طریق سامانه نیما و نیز 5.5 میلیارد دلار به نرخ ترجیحی تأمین ارز انجام شده است. این در حالی است...

ارز-واردات

طی پنج ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰، ۱۸ میلیارد دلار تأمین ارز از به صورت نیمایی و ترجیحی انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد، مبلغ 12.5 میلیارد دلار از طریق سامانه نیما و نیز 5.5 میلیارد دلار به نرخ ترجیحی تأمین ارز انجام شده است.

این در حالی است که در سال گذشته و در پنج ماهه ابتدایی سال 1399، مجموعاً 13 میلیارد دلار تأمین ارز صورت گرفته بود که 9.6 میلیارد دلار آن از محل سامانه نیما و 3.4 میلیارد دلار به نرخ ترجیحی تأمین ارز انجام شده است.

لذا این امر به معنای رشد 5 میلیارد دلاری تأمین پول خارجی در بازه زمانی پنج ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته است که افزایش نزدیک به 30 درصدی در تأمین اعتبار لازم جهت واردات را نشان می‌دهد.

خاطرنشان می شود، تنها در مرداد ماه سال 1400 و از طریق سامانه نیما، 1.5 میلیارد دلار تأمین ارز صورت گرفته است که این امر نشان دهنده نقش کلیدی و موثر سامانه نیما در نقشه ارزی کشور است.

ذکر این نکته ضروری است که علاوه بر موارد فوق الذکر، بانک مرکزی در زمینه تخصیص ارز، از مکانیزم اعتباری نیز استفاده می کند. در این فرایند واردکنندگان بزرگی که در این سالها ضمن تعامل با فروشندگان خارجی ثابت کرده‌اند که امکان دریافت اسناد حمل و ترخیص کالا در زمان کوتاه با تعهد پرداخت را دارند می توانند با هماهنگی وزارتخانه های مربوطه و بانک مرکزی نسبت به واردات کالاها اقدام کنند که ارز آن با محاسبه‌ای که از پیش بینی درآمدها وجود دارد ظرف سه ماه پرداخت می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، هم‌اکنون در بازار داخلی قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 155 هزار تومان، قیمت دلار 27 هزار و 450 تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 12 میلیون و 60 هزار تومان و قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز 11 میلیون و 400 هزار تومان است.

آهن کالا همراه همیشگی شما

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “افزایش ۳۰ درصدی تأمین ارز برای واردات کالا در ۵ ماهه امسال”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ محصولی در سبد خرید وجود ندارد
021-58916