کف قیمت بازار:
1401/07/11

حسینی کیا: 50 درصد ظرفیت تولید فولاد کشور خالی است / تمام محصولات فولاد باید در بورس عرضه شوند

اخبار آهن کالا در گفتگو با یکتاپرس؛ حسینی کیا: 50 درصد ظرفیت تولید فولاد کشور خالی است / تمام محصولات فولاد باید در بورس عرضه شوند عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: باید عرضه فولاد به شیوه مچینگ حذف و تمامی محصولات فولاد در بورس کالا ارائه شوند. حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد...

اخبار آهن کالا

اخبار آهن کالا

در گفتگو با یکتاپرس؛
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: باید عرضه فولاد به شیوه مچینگ حذف و تمامی محصولات فولاد در بورس کالا ارائه شوند.
حسینی کیا:50 درصد ظرفیت تولید فولاد کشور خالی است / تمام محصولات فولاد باید در بورس عرضه شوند

حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد حسینی کیا در گفتگو با خبرنگار سیاسی یکتاپرس؛ با انتقاد از اینکه بازار فولاد به عنوان رکن اقتصاد کشور نظارتی روشنی ندارد، اظهار کرد: حدود 30 میلیون تن تولید در حوزه فولاد داریم که بین 12 تا 15 میلیون تن آن مصرف واقعی کشور است.

وی افزود: تقریبا 50 درصد ظرفیت تولید فولاد کشور خالی است، اما مشکلی که وجود دارد معافیت مالیاتی در ابتدای زنجیره تولید است که باعث شده تولید کنندگان بیشتر به سمت صادرات بروند و سود در تکمیل زنجیره توزیع نشده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نظارت ناکافی در سامانه بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت سبب شده عده ای با مجوزهای کاغذی سهمیه دریافت کنند و آن را در بازار آزاد به مصرف کننده واقعی بفروشند که این از نظر ما بزرگترین چالش ها و گرفتاری واقعی در عرصه فولاد کشور است.

وی بیان کرد: شرکت های اقماری فولاد مسائلی در حاشیه خود دارند و گاهی خودشان هستند که بازار را داغ می کنند که این تنها نیازمند نظارت بیشتر وزارت صمت است.

حسینی کیا همچنین مجوزهای مچینگ را از موانع صنایع فولاد عنوان کرد و گفت: باید عرضه فولاد به شیوه مچینگ حذف و تمامی محصولات فولاد در بورس کالا ارائه شوند.

وی توضیح داد: مچینگ یا خرید کالای مازاد معاملات، فرایندی است که طی آن کالایی که همه آن در تالار بورس معامله نشده و بخشی از باقی مانده است و کالای باقیمانده با قیمت پایه در «سیستم مازاد عرضه» و یا «مچینگ» قرار می‌گیرد.

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی طرح «تولید و توسعه پایدار زنجیره فولاد» را از طرح های کمیسیون صنایع مجلس برای مرتفع کردن مشکلات عرضه فولاد در کشور عنوان کرد و گفت: در این طرح آمده که فولاد قبل از صادرات باید در بورس عرضه شود و تولیدکنندگان بتوانند نیازهای خود را از این محل تهیه کنند و در ادامه مازاد آن صادر و قیمت تعادلی در بازار ایجاد شود.

www.hahankala.ir

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “حسینی کیا: 50 درصد ظرفیت تولید فولاد کشور خالی است / تمام محصولات فولاد باید در بورس عرضه شوند”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ محصولی در سبد خرید وجود ندارد
021-58916